Ses kayıtları orijinal, cihaz Bilal'in telefonunda

ABD'li uzman: Ses kayıtları orijinal, cihaz Bilal'in telefonunda

AKP Hit: 541 / Yorum: 0 / 27 Şubat 2014 18:27
Ses kayıtları orijinal, cihaz Bilal'in telefonunda
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
-A +A

Başbakan Erdoğan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları hakkında Miami Herald gazetesine konuşan ABD'li Adli Bilişim Uzmanı Joshua Marpet, kayıtları detaylı olarak incelediğini ve montaj bulgusuna rastlamadığını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını analiz eden Amerikalı Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Uzmanı Joshua Marpet, kayıtlarda herhangi bir montaj izine rastlanmadığını ifade etti.

Konu hakkında Miami Herald gazetesine konuşan Marpet, ‘montaj’ olarak adlandırılabilecek bölümlerin sadece 5 farklı ses kaydı arasındaki geçişlerde gözlemlediğini söyledi. Marpet, “Eğer bunlar gerçek değil ise daha önce hiç görmediğim bir yanıltıcılıkta olmalı” dedi.

Miami Herald’ın haberi sosyal medyada kısa sürede yayılınca Amerikalı uzman, internet üzerinden ses kayıtlarını analiz ettiğini açıkladı. Marpet, canlı yayında detaylı bir şekilde kayıtları inceleyerek herhangi bir montaj bulgusuna rastlamadığını söyledi. Audacity adlı program üzerinden kayıtlardaki ses frekanslarını gösteren ve frekanslar arasındaki uyuma dikkat çeken Marpet, “Bunların gerçek görüşmeler olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda görüşmenin aynı ses dosyasında toplandığını görüyorum” dedi.DİNLEME CİHAZI BİLAL’İN TELEFONUNDA

McClatchy Medya Şirketi‘nin isteği üzerine ses kayıtlarının analizini yapan veri güvenliği adli danışmanlık şirketi Guarded Risk‘in sahibi Marpet, seslerin tamamen uyumlu olduğunu belirtti. Telefonda Başbakanın sesinin daha ‘mekanik’ bir şekilde duyulduğunu, bunun da kriptolu telefon kullanmasından kaynaklandığını söyleyen Marpet, “Dinleme cihazı büyük ihtimalle Bilal Erdoğan’ın telefonuna yerleştirilmiş. Bu nedenle Bilal’in sesi daha net geliyor” dedi.


RAPOR HAZIRLIYOR

Twitter’dan da takipçilerinin sorularını yanıtlayan Marpet, çok sayıda soru gelmesi üzerine yarım saatlik sanal bir konferans düzenledi. Canlı olarak bir kez daha ses kayıtlarının analizini yapan dijital güvenlik uzmanı bütün verileri kısa bir süre içinde bir rapor halinde yayınlayacağını belirtti.

(diken.com.tr | Cihan)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Radyo Online/MEDYA
Anket

Dikkat Çekenler
Mynet Spor
undefined
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Linkler
  • SİYASİ PARTİLER

  • KÜLTÜR SANAT DERGİLERİ

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Vizyondaki filimler
ALEXA
Sanal Basın
sanalbasin.com üyesidir
Copyright 2014 © Tüm Hakları Son Kale/MEDYA İnternethaber Yayın grubuna aittir.Haber Yazılımı Haber Scripti